Obec Želeč se nachází přibližně 20 km jižně od Prostějova. Rozkládá se v mělké terénní prohlubni protilehlých jižních a severních svahů a přirozeně kopíruje mírně zvlněný terén. Historické jádro obce tvoří protáhlá široká ulicová náves s dominantou kostela sv. Bartoloměje. Náves je ukončena na severozápadě shlukem domků, na východní straně areálem statku s památkově chráněnou sýpkou a poklonou sv. J. Nepomuckého. Prostor návsi je vymezen řadovou zástavbou původních zemědělských usedlostí s nadměrnými zahradami a je vyplněn zelenými plochami s bohatou lipovou alejí.
Obec se postupně rozvíjela obestavováním komunikací směrem k východním, kde končí hřbitovem, západním podél silnice k Brodku u Prostějova a místních komunikací k bývalému lomu a k nynějšímu sportovnímu areálu. Nejnovější zástavba se nachází podél původní záhumenní cesty na severním okraji. Nejsevernější výběžek z.ú. obce - Hliník - tvoří shluk malých rodinných domků s malými pozemky velmi špatné stavební lokality. Na obytné území navazuje na jižní straně areál zemědělské výroby (dříve ZD), jehož součástí byl i původní statek, jehož objekty i s navazujícími pozemky byly vráceny v rámci restitučních nároků původním majitelům. Zařízení občanského vybavení je soustředěno v centru návesního prostoru. Sportovně rekreační areál i s koupalištěm se nachází na západním okraji zastavěného území obce.
Základ návrhu obecního znaku vychází ze symboliky jedné ze starých obecních pečetí, na které je znázorněn obilný trojklas doprovázený vztyčenými radlicemi. Zemědělské nástroje a obilné klasy připomínají, že se jedná o obec s bohatou zemědělskou tradicí a zemědělství úrodné Hané zdůrazňuje i zelená barva štítu. Do červené paty štítu autor návrhu znaku umístil tři stříbrné kužele, které převzal ze znaku olomouckého biskupství. V době první písemné zmínky o obci z roku 1131 zde měl majetek biskupský kostel sv. Václava z Olomouce. Stříbrné kužele rovněž poukazují na vazbu k obci Pustiměř. Po roce 1232 měl v Želči majetek pustiměřský kostel a od roku 1340 nově založený klášter Benediktinek z Pustiměře. V neposlední řadě je červená a stříbrná barva převzata ze znaku Vyškova, neboť Želeč byla součástí Vyškovského panství a později až do roku 1960 patřila do okresu Vyškov.
Z návrhu znaku vychází návrh obecní vlajky, který je v souladu se současnou českou vexilologií, oproti znaku zjednodušený. List vlajky tvoří pět svislých pruhů, zelený, bilý, zelený se žlutým trojklasem, bílý a zelený v poměru 1:1:3:1:1. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.zelec.cz
Registrujte se zde